Ochranné obleky – kedy ich používať a ako ich vyberať
Popri rúškach a respirátoroch sa stali symbolom boja proti koronavírusu tiež ochranné obleky. V televízii a na internete v nich dennodenne vídame hlavne zdravotníkov „v prvej línii“. Používanie ochranných oblekov sa však týka aj ďalších profesií, a to nielen v období pandémie.
Poďme si zhrnúť najdôležitejšie fakty ohľadom klasifikácie ochranných oblekov a odporúčaní na ich nosenie.
Kde je vhodné používať ochranné obleky?
Jednoduchá odpoveď znie - tam, kde hrozí najvyššie riziko nákazy. Typicky ide o nemocničné izby, kde ležia pacienti s koronavírusom, testovacie odberové centrá, ordinácie lekárov, kabína sanitky, ale napríklad aj domovy pre seniorov a podobné inštitúcie.
Povinnosť nosiť ochranný oblek sa teda vzťahuje najmä na profesionálov z radov lekárov, zdravotníkov či sociálnych pracovníkov, ale nielen na nich. Oblek by mal v podstate nosiť každý, kto prichádza do tesného kontaktu s ľuďmi pozitívne testovanými na koronavírus alebo jeho príznakmi. Ak napr. musíte navštíviť chorého príbuzného, nosením obleku pomôžete minimalizovať riziko nákazy.
Typy ochranných oblekov a ako sa vyznať v označení
Ochranné obleky sa členia podľa typových tried označených číslami. Čím nižšie číslo, tým vyššia je jeho chemická a mechanická odolnosť. Ako preventívny prostriedok proti koronavírusu je vhodný typ 4B/5B/6B a nižší, ktorý zároveň spĺňa normu EN 14126. Tieto obleky zodpovedajú príslušným štandardom pre ochranu proti prachovým časticiam a postrekom kvapalnými či biologicky nebezpečnými chemikáliami.
Ako ochranný oblek proti koronavírusu z nášho e-shopu môžeme odporučiť jednorazový mikroporézny oblek s krycou páskou typ 3B, 4B, 5B, 6B. Oblek je vyrobený z ľahkého, pohodlného materiálu, disponuje kapucňou a gumičkami pre stiahnutie a dobrú priľnavosť k telu. K dispozícii sú veľkosti S, M, L, XL, XXL, 3XL a 4XL.
Ako ďalej maximalizovať ochranu proti COVID-19?
Samotný oblek, respirátor alebo štít najrizikovejším pracovníkom samozrejme nestačí. Pred prienikom vírusu je nutné zabezpečiť aj ruky a nohy, a to s pomocou špeciálnych návlekov na topánky, rukavíc a rukávnikov.
A pamätať musíme aj na to, že väčšina ochranných prostriedkov slúži na jednorazové použitie, po ktorom je potrebné ich bezpečne zlikvidovať.